Nejčastější otázky k pomoci Ukrajině.
DARUJTE ONLINE
1. Finanční pomoc
Nejúčinnější forma pomoci je zaslání daru na náš sbírkový účet 55660022/0800, variabilní symbol 104. Darovat je možné i online nebo pomocí QR kódu. Výtěžek této sbírky využijeme ve spolupráci s naším partnerem Charitou Ukrajina přímo na pomoc lidem stiženým válkou na Ukrajině na zajištění základních životních potřeb, jako jsou potraviny, voda, přístřeší i psychosociální pomoc. Druhou možností je zaslání dárcovské SMS na číslo 87 777 ve tvaru: DMS CHARITASVET 30, DMS CHARITASVET 60 nebo DMS CHARITASVET 90.
Od 2. března probíhá v celé českobudějovické diecézi Postní almužna, jejíž výtěžek bude prostřednictvím Diecézní charity České Budějovice a Pastoračního střediska Biskupství českobudějovického věnován na pomoc Ukrajincům v Jihočeském kraji.
Výtěžek sbírky pomůže těm, kteří uprchli před konfliktem na Ukrajině do ČR, k zajištění psychosociální podpory, informací, ubytování a dalších základních potřeb.
2. Nabízím ubytování či materiální pomoc
Nabídek materiální pomoci či pomoci se zajištěním ubytování je celá řada. První nouzové ubytování pro potřebné je zajištěno primárně státem a je určeno těm, kteří nemají po příchodu do ČR žádné zázemí. Řada příchozích jde ke svým příbuzným a přátelům. Nabídka pomoci bude proto potřeba zejména v dlouhodobém horizontu. Aby se podařilo nabídku a poptávku efektivně propojit, vznikla společná platforma neziskových organizací Pomáhej Ukrajině, kde svou pomoc můžete nabídnout. Poptáváme především dlouhodobé ubytování s běžným nájmem.
- V případě, že byste rádi poskytli ubytování v Jihočeském kraji, prosíme, kontaktujte nás na e-mail ukrajina2022@dchcb.charita.cz nebo tel.: +420 733 741 405.
- Pokud byste rádi darovali potřebné věci, jako hygienické potřeby, oblečení atd. ubytovaným lidem z Ukrajiny v Jihočeském kraji, prosíme, vyplňte formulář na webu Jihočeského kraje.
- Chtěli byste poskytnout dar ve formě potravin? Prosíme kontaktujte Potravinovou banku Jihočeského kraje.
3. Chci se zapojit jako dobrovolník
Pro pomoc v zahraničí v současné době dobrovolníky nehledáme. Pokud se chcete zapojit jako dobrovolník v České republice, zaregistrujte se, prosím, na této platformě. Potřebujeme především ty, kteří se domluví ukrajinsky a/nebo rusky a jsou schopni doprovázet příchozí Ukrajince na úřady či k lékaři, pomoci s výukou jazyka, dětem se školními úkoly apod. Využijeme také pomoci překladatelů a tlumočníků z/do ukrajinštiny/ruštiny či těch, kteří nově příchozím mohou pomoct najít práci.
Databázi dobrovolníků má i Ministerstvo vnitra.
4. Kdo může přijet do ČR a jaké potřebuje doklady? Co má dělat člověk, který dorazil z Ukrajiny?
V reakci na probíhající konflikt mohou občané Ukrajiny přicestovat na území České republiky s biometrickým i obyčejným pasem. Pokud nemají pas, mohou jeho vydání řešit v ČR. Ukrajinská vláda vyhlásila všeobecnou mobilizaci všech mužů od 18 - 60 let a pohraniční stráž muže v tomto věku přes hranice v této chvíli nepouští.
Aktuální informace mohou zájemci získat na webu Ministerstva vnitra, které pro tyto účely zřídilo speciální stránku v češtině i ukrajinštině. Zde mohou získat také informace, jak prodloužit pobyt na českém území, jak zažádat o pracovní víza nebo jak pomoci rodinným příslušníkům přijet do České republiky. K dispozici je i Infolinka Ministerstva vnitra +420 974 801 802, která je v provozu nyní nonstop.
5. Kam se obrátit o radu a pomoc?
Charita Česká republika provozuje bezplatnou a anonymní informační linku v českém i ukrajinském jazyce. Volající zde získají informace, jak řešit konkrétní situaci, kontakty na návazné služby v České republice, tlumočení a v neposlední řadě i psychosociální podporu. Naši operátoři jsou totiž odborně proškoleni v krizové intervenci a jsou připraveni pomoci každému, kdo se na ně obrátí.
Telefonní číslo infolinky: +420 731 432 431
Linka má od pátku 25. 2. rozšířený provoz, nyní je dostupná v pondělí, ve středu a v pátek 9-13, 14-18 hodin
a v úterý a sobotu 9-12, 14-17 hodin.
Nonstop informační linku provozuje také Ministerstvo vnitra +420 974 801 802.